Češi jsou známí kutilové a prokázali to již za socialismu, kdy se mnoho lidí zmohlo na rodinné domy nebo rekreační nemovitosti postavené vlastníma rukama. Chcete-li znát jeden typický příklad, jak šikovní jsou Češi při výstavbě domů, zajeďte se podívat do obce Lidice na Kladensku. Nové Lidice tu vyrostly po válce, poté, co nacisté povraždili většinu obyvatel obce a původní vesnici srovnali se zemí, přičemž většina nových domů byla postavena brigádní formou, v níž se angažovali i studenti. V Oradourské ulici pak s časovým zpožděním zhruba dvaceti let vyrostlo několik domů, jež si stavěli přímo jejich majitelé, a kdybyste chtěli poznat, které z nich to jsou, nezjistíte to – natolik jsou precizně zhotovené po vzoru okolních staveb.

rozestavěná dřevostavba

V současné době si někteří šikovní kutilové také staví vlastní domy, například jde o dřevostavby v sendvičové konstrukci s OSB deskami, které jsou následně uvnitř obkládány sádrokartonem a zvenčí izolovány minerální vatou nebo fasádním polystyrenem. Ve finále pak vůbec nerozeznáte, z čeho je dům postaven (pokud jste vysloveně nebyli přítomni při stavbě dřevěného jádra).

dům typu dřevostavby

Jestliže se nyní zaměříme na zateplování dřevěné konstrukce, musíme svou pozornost věnovat zejména kotvení dřevostavby, tedy kotvícímu systému izolační hmoty na dřevěný plášť. Zde nevystačíte s obyčejnými hmoždinkami či vruty, kotvení polystyrenu či vaty do dřeva vyžaduje speciální technologii, a tou jsou injektážní kotvy Spiral Anksys. Kotvy Spiral Anksys jsou ocelové válečky vyrobené ze síťoviny potažené zinkem. Kotva se provlékne skrze předvrtaný otvor a následně se vyplní montážní pěnou. Ta se zachytí za síťovinu tak, že s ní dokonale splyne a vytvoří velmi kompaktní a pevný spoj. Tímto způsobem se zajistí dokonalé kotvení s minimálními tepelnými mosty, odolné vůči všem povětrnostním vlivům, jako je vítr, silný déšť, námraza, sněžení nebo prudké Slunce.