Uskutečnili jste pronájem lešení Rabas lešení na stavbu a prozatím nemáte představu o tom, kdo vám jej postaví? Může se to zdát naprosto stupidní, ale na správně postaveném lešení mnohdy závisí i váš život. K pádům z lešení bohužel dochází a ojedinělé nejsou ani zřícení celé konstrukce, která byla špatně ukotvena a zajištěna.

Kotvení lešení – každý zkušená stavební odborník ví, že se lešení musí ukotvit v každém patře do zdiva. Kdyby se to neprovedlo, mohla by se celá velmi těžká konstrukce naklonit, například vlivem větru nebo pohybu osob, a zřítit do prostoru před budovou. Jedna z těchto situací byla dokonce zdokumentovaná, natočená na video a je dostupná ke zhlédnutí na Internetu. Tehdy se to obešlo bez zranění osob, ale kdyby v tu chvíli na lešení někdo pracoval a pod ním by byl čilý ruch, mohlo by jít o obrovskou katastrofu.

pronájem lešení

Pády z lešení – dělníci mohou z dobře postaveného lešení spadnout jen v případě, že jsou opilí nebo záměrně přelézají zábradlí, náhodný pád je tu prakticky vyloučený, až na jednu výjimku, a tou je pád při samotné výstavbě. Dojde k němu ve chvíli, kdy se na horní řadu pochozích desek klade ochranné zábradlí, v tu chvíli je pracovník zranitelný, není ničím chráněný a kdo staví lešení poprvé a nemá žádné zkušenosti, může si tu přivodit smrtelný úraz.

lešení na domě

Stabilita podloží – lešení je nutné postavit na stabilním terénu, jinak hrozí jeho sesuv a pád. Měkké podloží může způsobit velké silové namáhání spodní části lešení a může vytrhat kotvy ze zdiva a být také příčinou zřícení celé konstrukce. Lešení se musí stavět na zpevněné zemině, na betonových dlaždicích a na podobném pevném terénu, nikoli na písku nebo rozbahněné půdě. Lešení by také mělo stát na rovině a je-li to zapotřebí, před jeho výstavbou by se měl terén vypodložit vhodným stavebním materiálem, například dlažebními kostkami, dlaždicemi nebo zámkovou dlažbou.