Zdá se vám, že pro zdárný chod vašeho bazénu je zapotřebí tolik věcí, že vám až připadá bazénové příslušenství nabobtnalé do obludných rozměrů? Domníváte se, že je to snad i zbytečné, a že se jedná čistě o komerční záležitost bez ohledu na prospěch samotného uživatele?
Ne, opravdu nejde čistě o komerci, a kdyby bylo možno provozovat bazény i bez příslušenství, vězte, že že by se jen málokdo zabýval nějakými neprodejnými nesmysly. Bohužel je bazén svým způsobem uzavřený ekosystém, kde do hry vstupuje celá řada biologického materiálu a drobných mikroorganismů, a v důsledku toho je nutné udržovat vodní výplň stále v perfektní kondici prostřednictvím některých důležitých přípravků.
Jedním z nich je také stabilizátor tvrdosti https://www.chlorito.cz/stabilizator-tvrdosti. Proč je vlastně důležité udržet tvrdost vody a její pH ve správném rozmezí?
Příliš měkká voda – je kyselejší a pro koupání nevhodná z toho důvodu, že dodávaný chlornan sodný v tabletách pro dezinfekci vody více reaguje s materiálem samotného bazénu a poškozuje jej. Barvy blednou a povrch postupně degraduje. Zároveň je pro lidský organismus příliš měkká chlorovaná voda obrovskou zátěží, dráždí pokožku a sliznice, což je nebezpečné zejména pro malé děti a seniory.
http://www.penguinsworld.cz/clanky/vyskyt-druhu.html data-rich-file-id=“157718″ src=“https://artim.cz/wp-content/uploads/pool-gc71758915_640.jpg“>
Příliš tvrdá voda – opačný extrém způsobuje vodní mléčné zákaly kvůli velkému množství rozpuštěného vápníku a hořčíku. V takovémto prostředí se vám také budou nedostatečně rozpouštět přípravky bazénové chemie a tím pádem může být voda více kontaminovaná bakteriemi. Výskyt tvrdé a měkké vody je v České republice velmi rozdílný i v rámci jednotlivých regionů, a proto se vyplatí mít přesná měřidla tvrdosti a hodnot pH.
Jak vidíte, ideální je „zlatý střed – středně tvrdé vody“, což je pravidlo, které platí jak pro bazény, tak i v osobním životě v mnoha aspektech, například ve stravování a v množství vykonávané fyzické námahy a pohybu.