Dušičky i Halloween jsou svátky, kterými živí uctívají svoje mrtvé. Svátky zemřelých můžeme vidět snad v každé kultuře na světě. Každá společnost je slaví jinak. K Halloweenu se spousta lidí v Česku staví zatím spíše odmítavě, protože jej považují za komerční svátek pocházející z Ameriky. Není to ale tak úplně pravda. Halloween I Dušičky pochází ze stejného svátku – keltského Samhainu. Je pravda že v Americe se tento svátek slaví dost komerčně, ale platí tu totéž, co u každého jiného svátku – každý ho může slavit po svém. V Česku stoupá počet lidí, kteří si na Halloween zdobí svoje domy, ale zároveň nedodržují koledování.
Není přece nutné každý rok nakupovat nové dekorace a podporovat tím konzum, stačí si dokonce mnoho dekorací vyrobit doma a za pár korun. Spousta lidí nezná původ Halloweenu a vidí za ním další způsob amerikanizace. Zejména starší ročníky mají problém s Halloweenem, protože zažívali desetiletí, kdy se kopíroval Sovětský svaz, a tak jim logicky vadí že se má kopírovat Amerika. Dušičky se slaví úplně jinak, klade se důraz na zdobení hrobů. Slavily jej spíše starší generace, mladší už tolik návštěvy a zdobení hrobů neřeší. Je to škoda, protože i tento způsob oslav svátku zemřelých má něco do sebe.
Nezáleží na tom jak a jaký svátek budete slavit, protože na své zemřelé můžete vzpomínat kdykoliv a jakkoliv. Hroby by ale měly být udržované nejen na Dušičky ale i během celého roku. Ať už si vyberete Halloween nebo Dušičky, není třeba se ze svých rozhodnutí zpovídat na sítích ani členům rodiny. Můžete jim tak maximálně vysvětlit, že je to v podstatě jeden a tentýž svátek, který se slaví odlišně, tak jako Vánoce. Možná nakonec budou shovívavější a nebudou u vás probíhat hádky ohledně komerčního svátku, který má akorát tahat z lidí peníze. Slavte, jak uznáte za vhodné, ale vždy si vzpomeňte na ty, kteří už s vámi nejsou.